İzmir ‘in Fethinin 940. Yıldönümü

Toplantı Tarihi: 25.03.2021 

BASIN BİLDİRİSİ

İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (İSTOK);

İzmir ‘in Fethinin 940. Yıldönümü dolayısıyla basın açıklamamız.

Her yıl olduğu gibi bu yılda İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (İSTOK) bileşeni Sivil Toplum Kuruluşlarımız ile birlikte İzmir ‘in Fethi, İzmir ‘in fatihleri Çaka Bey (1081) , Aydınoğlu Mehmet Bey (1317) ve Gazi Umur Bey (1329)başta olmak üzere tüm gazi ve şehitlerimizi yad ederek anılmaktadır.

Bu yılda Konak Kadifekale Şehitlik Camii Sabah Namazı Programımız İSTOK bileşenimiz Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği Hocalarından Emekli Hisar Camii Din Görevlisi Mehmet Ali YAKALI Sabah Namazı kıldırması ve namaz sonrası Fetih Suresi okuyarak gazi ve şehitlerimizi yad etmesiyle devam etti. Devamında yine İSTOK bileşenimiz Evrensel Hafızlar Derneği İzmir Şube Yönetim Kurulu Üyesi, Konak Müftülüğü Şube Müdürü İbrahim CEYHAN hocamızın , İzmir’in Fethi’nin anlam ve önemi ile ilgili konuşma yapmasının ardından şehitlerimiz ve gazilerimiz için dua yapıldı.

Camii çıkışı İSTOK Bileşeni İnsan Der Aşevi tarafından çorba ikramı yapıldı. Programın Kadifekale Hava Şehitlik’inde yatan şehitlerimizin huzurunda İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat ESKİCİ , İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (İSTOK) Dönem Başkanı Ali MAMAK ile Sivil Toplum Örgütlerinin Başkan ve Üyeleri ,Buca Gençlik Merkezi Müdürü Mucip Uludağ

Ve Gençlik Merkezi Liderleri ve Gönüllülerinin de aralarında bulunduğu topluluğa İSTOK bileşeni Türkiye Yazarlar Birliğinin İzmir Şube Başkanı Levent ERTEKİN tarafından İzmir FetihlerininTürk İslam Tarihindeki yeri ve önemi gençlere ve katılımcılara anlatıldı.

Şehitlikte yapılan duaların ardından İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü programı olan Şehit Ömer Halisdemir Kız İmam Hatip okulu tarafından hazırlanan İzmir ‘in Fethinin 940. Yıldönümünü programına katılım ile devam edildi.

Fetih programları İzmir Müftülüğü tarafından 26 Mart Cuma Namazı öncesi Fetih suresi okunması ile devam edilecek, 27 Mart Cumartesi günü ise Buca Gençlik Merkezi geleneksel spor müsabakaları ve dereceye giren sporculara hediye takdimi ile devam edecek.

İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu

(İSTOK)