İstok Kınama açıklaması

İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (İSTOK) Dönem Başkanı Kınama Mesajı

Sözlerimize başlamadan evvel bu üzücü hadisenin yaşanmasını engelleyen Sayın Valimiz Yavuz Selim Köşger’e teşekkür ederiz.

Peygamber Efendimiz(sallallâhu aleyhi ve sellem) bizim için annemizden, babamızdan, evlatlarımızdan ve Hatta kendi nefsimizden daha önemlidir.

O (sallallâhu aleyhi ve sellem) Alemlere Rahmet olarak gönderilmiş, eşi benzeri olmayan, tüm güzel hasletlerin ve ahlakın hayat bulmuş halidir.

O(sallallâhu aleyhi ve sellem) yürüyen Kur’andır.

O (sallallâhu aleyhi ve sellem) insanlığa iyiliği ve adaleti getirmiş, Medine Sözleşmesi ile Yazılı Anayasayı oluşturmuş, Veda Hutbesi ile evrensel insan haklarının kurucusu olmuştur.

O(sallallâhu aleyhi ve sellem) hayatının her alanında tüm insanlığa örnek olmuştur.

Üzülerek söylüyoruz ki;

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Dini değerlerimize hakaret eden “Charlie Hebdo” dergisinin Genel Yayın Danışmanını bir söyleşi yapması isteğiyle İzmir’e davet etti.

Daha öncesinde Efendimiz’e (sallallâhu aleyhi ve sellem) hakaret içeren karikatürler yayınlaması sebebiyle büyük tepki alan “Charlie Hebdo” dergisinin Genel Yayın Danışmanı Plantu, bu tepkiler karşılığında “Özür dilemek istemiyorum, mücadele etmek istiyorum” sözleriyle pişkinliğini ve İslam dinine karşı olan kasti fikirlerini açıkça beyan etmişti.

Yalnızca Efendimiz’e (sallallâhu aleyhi ve sellem) değil müslümanlara da müstehcen hakaretler dolu karikatürleriyle tanınan Plantu, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 24 Aralık Perşembe günü söyleşi yapması isteğiyle İzmir’e davet edildi. Eğer Sayın Valimiz bu hadiseyi engellemeseydi, Peygamber Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem)’e hakaret eden bu kişi, İzmir’imizde program yapacaktı.

Dini değerlerimize ve Gönüllerimizin Efendisi’ne (sallallâhu aleyhi ve sellem) hakaretleriyle tanınan bu yazarın şehrimizde bir söyleşi yapması fikrinden büyük rahatsızlık duyuyor, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu çirkin davranışı ve söyleşi organizasyonunu planlayan ve yürütmeye çalışan tüm yetkililerini esefle kınıyoruz.

Bu vesileyle Sayın Valimize bir kez daha teşekkür ediyoruz.