Suç duyurusunda bulunduk

AW111359

Basına ve kamuoyuna,

Bir televizyon kanalında İmam Hatiplilere hakaret ve iftira atan Erol Mütercimler hakkında Halkı kin ve düşmanlığa tahrik”, Hakaret yoluyla halkın bir kesimini aşağılama” fiillerinden suç duyurusunda bulunuyoruz. Haddi aşan bu davranışından dolayı kamu davası açılmasını talep ediyoruz.

Katıldığı programda Erol Mütercimler, İmam Hatip mezunlarına alenen hakarette bulunarak, mezunlarıaşağılamıştır. Suçun basın-yayın yoluyla işlenmesi; televizyon ve sosyal medya kanalı üzerinden videoya hala ulaşılabiliyor olması ise üzüntümüzü arttırmıştır.

İmam Hatip camiası; 1.400.000 öğrencisi, on milyonlarca mezunu ve mensubu olan geniş bir ailedir. 69 yıl önce kurulmuş olan İmam Hatip Okulları, kamuoyunun da gayet yakından bildiği gibi, halkımızın teveccühü ile bugüne ulaşmış eğitim kurumlarıdır. İmam Hatip Mezunlarımız, dün olduğu gibi bugün de esnafından öğretim görevlisine, mühendisinden devlet adamına kadar ülkemizin dört bir yanında hizmet vermektedir

Bir televizyon programında sıradan gibi görünen, fakat gayet bilinçlice sarf edilmiş cümleler aslında, kurulduğu günden bu yana İmam Hatip camiası ve değerlerine düşman bir zihniyetin dışavurumudur.

Bu zihniyetin hedefi Türkiye’dir, 83 milyonluk birlik ve beraberliğimizdir.

Kurulduğu günden bu yana milletine hizmetten başka bir gaye edinmemiş olan İmam Hatip okullarına yönelik bu tavrı şiddetle kınıyoruz.

İmam Hatiplilere yönelik iğrenç, aşağılık ithamlarda bulunan şahıs hakkında kamu davası açılmasını ve iftiralarının yanına kar kalmamasını istiyoruz.

Suç duyurumuzun gereğinin yapılacağına; bu tür davranışların cezasız kalmayacağına inanıyoruz.

Adaletin yerini bulması, sadece İmam Hatip camiasına değil, toplumumuzun herhangi bir kesimine yönelik hakaret ve iftira dolu sözlerin, böyle kolaylıkla dile getirilmemesine büyük katkı sağlayacak, hiç kimse başka bir kişi, zümre veya grup hakkında böyle pervasız sözlere cüret edemeyecektir.

Son olarak imam hatiplerin bu toprakların mayası, harcı, irfanı olduğuna inanan, Platformlar olarak,Mütercimler hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz.

Geldiğiniz için teşekkürler.

İzmir Eğitime Destek Platformu (EDP)

İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (İSTOK)