8 Mart Dünya Kadınlar Günü

                                                                                                BASIN BİLDİRİSİ

İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (İSTOK);

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla basın açıklamamız;

Toplumun en temel taşı olan ailenin temel direği Annelerimizin, can paresi kızlarımızın hayatın her alanında evinden, işyerine fedakârca verdiği hizmetleri bir nebze de olsa hatırlamak amacı ile her yıl kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nü tebrik ediyoruz.

Sevgililer sevgilisi Efendimiz (sav) buyurmaktalar “Cennet annelerin ayakları altındadır.” Bu bile biz ümmetine en anlamlı bir mesaj, en anlamlı bir sorumluluk vermektedir.

Üzülerek ifade ediyoruz ki Kadına şiddet ve ailenin temellerini sarsan son zamanlarda yaşanan hadiseler bizleri en derinden yaralamaktadır.

Unutulmamalı ki şiddetin önüne geçebileceğimiz en temel unsur, Allah (cc) yüce kitabımızda Lokman Suresinde buyurduğu üzere ; “Biz insana, anne ve babasına karşı iyi davranmasını tavsiye ettik. Annesi zayıflık üstüne zayıflık çekerek onu (karnında) taşımıştır. Sütten kesilmesi de iki yıl içinde olur. (Onun için biz insana): ‘Bana ve anne-babana şükret.’ diye tavsiyede bulunmuşuzdur. Dönüş, ancak banadır.”

Uyarısını dikkate alarak annemizin ve anne adayı kardeşlerimizin hak ve hürriyetlerini, sorumluluklarını koruyup kollamaktır.

 Bu vesile ile şunu da unutmamak gerekiyor, Resmi gazete de yayınlanışının 9. Yıldönümünde İstanbul Sözleşmesi ile yara aldığını inandığımız ailenin birliği ve beraberliğini de tesis edilmesi gerektiğini yine yeniden hatırlatmayı görev biliyoruz.

Bu düşüncelerle, şiddet kurbanı olan, görevleri başında katledilen ve 15 Temmuz darbe girişimi sırasında yitirdiklerimiz başta olmak üzere ülkemizin bekası, milletimizin istikbali için şehit olan tüm kadınlarımızı şükranla yâd ediyor; her birine Allah’tan rahmet diliyoruz.

 

Ali MAMAK

İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu

(İSTOK) Dönem Başkanı